2002 Badwater Ultramarathon Results


Click here for results including time splits

Place Last Name First Name Bib # Sex Age Nationality Elapsed
1 Reed Pam 14 F 41 USA 27:56:47
2 Worts Darren 86 M 31 USA 32:38:57
3 Hannaford Dave 68 M 51 USA 33:16:46
4 Mueller Peter 78 M 39 Switz 34:52:15
5 Johnson Mark 26 M 38 USA 36:32:00
6 McFadden Linda 9 F 39 USA 36:50:17
7 Scholz Monica 18 F 35 Canada 38:33:30
8 Silver Steven R. 81 M 53 USA 38:36:00
9 Biondic George 33 M 49 Canada 39:33:00
10 Smith Lisa R. 7 F 41 USA 40:28:22
11 Ryerse Jan 29 M 56 USA 40:45:18
12 Ulrich Marshall 1 M 51 USA 40:48:48
13 Lazenby David 46 M 32 UK 41:25:50
14 Graves Jr. Terry 38 M 35 USA 41:44:00
15 Menard Jack 48 M 52 USA 41:57:28
16 Horn Debra 6 F 43 USA 42:21:00
17 Radich John JR 54 M 47 USA 43:01:54
18 Frost Chris 67 M 51 USA 43:14:56
19 Anderson Jay 31 M 46 USA 43:15:10
20 Reicher Jody-Lynn 15 F 39 USA 43:26:00
21 Webb Arthur 84 M 60 USA 43:40:10
22 Sitler Bob 58 M 43 USA 44:33:46
23 Smith Mike 59 M 44 USA 45:12:10
24 Finkernagel Dr. Holger 65 M 58 Germany 45:30:49
25 Brunson Angela 2 F 31 USA 45:37:20
26 Hofmann J├╝rgen 70 M 50 Germany 45:41:48
27 Bialla Vito 32 M 53 USA 45:52:06
28 Cantu Ruben 35 M 59 USA 45:56:52
29 Rosen Tia B. 16 F 45 USA 46:10:55
30 Draxler Leon J. 22 M 60 USA 46:27:50
31 Schlundt Margaret J. 17 F 49 USA 46:31:16
32 Doman Wendell 63 M 42 USA 46:38:18
33 Remington Dave 55 M 61 USA 46:53:56
34 Elia Barbara 3 F 57 USA 47:03:30
35 Jackson David 43 M 43 USA 47:12:30
36 Maples W. Curt 13 M 38 USA 47:21:15
37 Miller Toni C. 11 F 50 USA 47:39:13
38 Klassen Randy 45 M 49 USA 48:11:02
39 Frixe Eberhard 66 M 52 Germany 48:44:07
40 Weber Uli 85 M 53 Germany 48:44:07
41 Stone Paul 82 M 40 USA 49:06:35
42 Merienne Jean Jacques 24 M 49 France 51:01:41
43 Minter Greg 75 M 41 USA 51:31:01
44 Peterson Keith Alan 52 M 49 USA 52:03:32
45 Rampacek Dr. Christopher 79 M 50 USA 52:29:51
46 Henebry Mike 25 M 58 USA 53:03:05
47 Haviland Michael 40 M 60 USA 53:07:41
48 Nawrocki Rick 50 M 47 USA 53:20:07
49 Marchant Kari 8 F 44 USA 53:27:14
50 Doppelmayr Michael 21 M 40 Austria 54:11:53
51 Supler Blaise 19 F 41 USA 54:33:40
52 Fromm Anita Marie 5 F 31 USA 54:51:25
53 Rambo Ernie 12 F 45 USA 55:03:26
54 Matsuda Stephan 27 M 46 USA 55:04:27
55 Lundell Don 47 M 40 USA 55:07:23
56 Parker Ian 51 M 51 USA 56:52:14
57 Denness Jack 20 M 67 UK 57:08:56
58 Friedel Winfried 23 M 39 Germany 58:59:19
Place Last Name First Name Bib # Sex Age Nationality
DNF Burrows Steve 61 M 51 Canada
DNF Evans Colin Meredydd 64 M 31 UK
DNF Grimes Ronald 39 M 55 USA
DNF Heukemes Achim 69 M 50 Germany
DNF Hodde Jason 41 M 32 USA
DNF Justin Mick 71 M 54 USA
DNF Keltner Karl W. 44 M 40 USA
DNF Lapanja Bob 72 M 48 USA
DNF McCarrick Derek 28 M 67 UK
DNF Mejia Vilma 10 F 50 USA
DNF Mendes Manoel de Jesus 73 M 42 Brazil
DNF Miller Josh 74 M 35 USA
DNF Nagel Dale 49 M 43 USA
DNF Pheffer Bo 53 M 50 USA
DNF Quinn John 77 M 44 USA
DNF Richard Reg 56 M 51 USA
DNF Rothstein Leon 57 M 45 USA
DNF Saffery Clive 80 M 47 UK
DNF Smith James L. 60 M 37 USA
DNF Weber Scott 30 M 49 USA